زمان خبر:6 ثانیه قبل

در صورتی که در فضای ارزهای دیجیتال و بازی‌های بلاکچین حضور داشته باشید، احتمالا شما هم حداقل یکبار اسم بازی اکسی اینفینیتی را شنیده‌اید اما نمی‌دانید که اکسی اینفینیتی چیست؟ برای درک بهتر این موضوع تصور کنید که به ازای انجام بازی‌هایی در سبک پوکمون می‌توانستید درآمد کسب کنید! بازی اکسی اینفینیتی بخشی از یک ترند جدید در دنیای بازی است که تحت عنوان Play-to-Earn شناخته می‌شود و با ترکیب رمزارزها و دنیای بازی خلق شده است. این بازی اولین بار در کشور فیلیپین مشهور شد. در حالی که اقتصاد این کشور به دلیل مشکلات ناشی از کرونا به شدت آسیب دیده بود و مردم به دلیل قرنطینه نمی‌توانستند به فعالیت‌های روزمره خودشان بپردازند، خیلی از افراد از این بازی به عنوان یک منبع درآمد استفاده کردند. این محبوبیت به اندازه‌ای افزایش یافت که حتی پس از قرنطینه هم خیلی از افراد از شغل روزمره خودشان استعفا دادند و ترجیح دادند به بازی کردن برای کسب درآمد ادامه دهند.

اکسی اینفینیتی چیست؟
اکسی اینفینیتی یک جامعه متشکل از حیوانات خانگی دیجیتالی است که در آن شما موجوداتی به اسم «اکسی» را خریداری می‌کنید و از آن‌ها برای مبارزه، کشف قسمت‌های مختلف بازی و همچنین تولید مثل استفاده خواهید کرد. این بازی توسط شرکت بازی سازی Sky Mavis توسعه یافت و بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد شده است. محدودیت سنی بازی اکسی اینفینیتی +۱۸ سال است اما به دلیل نداشتن پروسه تایید هویت مشخص و همچنین سبک آن که شبیه بازی‌های پوکمون است، خیلی از افراد جوان‌تر نیز به آن علاقه نشان داده‌اند.

برای انجام این بازی شما باید قبل از هرکاری سه عدد «اکسی» را از طریق اتریوم خریداری کنید. بسته به نژاد اکسی‌های موردنظر این کار ممکن است بین ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان برای شما هزینه داشته باشد. البته تیم توسعه دهنده در حال خلق یک نسخه رایگان از این بازی است که کاربران می‌توانند از طریق گوگل پلی یا اپ استور آن را دانلود کنند.

دو روش کلی برای انجام این بازی وجود دارد که در هر کدام از آن‌ها یک نوع رمزارز به شما پرداخت خواهد شد. یکی از این رمزارزها SLP یا Smooth Love Potion نام دارد و می‌توانید با شرکت در نبردهای روزانه یا مبارزه با دیگر کاربرها و همچنین با تکمیل کردن تسک‌های روزانه این رمزارز را به دست بیاورید. برای تولید مثل اکسی‎ها شما به SLP نیاز دارید. همچنین SLP به صورت نامحدود ایجاد می‌شود و هیچگونه محدودیت عرضه‌ای در ساختار آن‌ها وجود ندارد.

رمزارز دیگر این بازی AXS یا اکسی نام دارد. این توکن محدودیت عرضه دارد و فقط ۲۷۰ میلیون واحد از آن داخل بازی ایجاد خواهد شد. AXS یک توکن اتریومی است و دارندگان آن در بازی دارای حق رای هستند. یعنی اگر مقدار مشخصی از این توکن را در اختیار داشته باشید، می‌توانید در مورد آینده بازی تصمیم گیری کنید. همچنین در صورت پیشرفت بازی، دارندگان توکن AXS می‌توانند سهام Sky Mavis را هم خریداری کنند و بازی را به صورت کاملا غیرمتمرکز مدیریت کنند. امکان خرید زمین هم از دنیای مجازی بازی که تحت عنوان لوناسیا شناخته می‌شود نیز وجود دارد.

شما می‌توانید اکسی‌هایی که در اختیار دارید را بفروشید و در ازای آن‌ها توکن AXS دریافت کنید. سپس می‌توانید این توکن‌ها را با انواع رمزارزها و ارزهای فیات دیگر مبادله کنید و در دنیای واقعی از آن‌ها استفاده نمایید.

خرید و فروش اکسی در بازی اکسی اینفینیتی
هر کدام از اکسی های موجود در بازی کاملا منحصر به فرد هستند و به صورت NFT عرضه می‌شوند. در دنیای رمزارزها، NFT به سرمایه‌ای گفته می‌شود که کاملا غیرقابل جایگزین است و در صورتی که یک NFT خریداری کنید، فقط خود شما مالک آن خواهید بود. حتی در صورتی که کسی بتوانید به هر شکلی به تصویر NFT موردنظر دستیابی پیدا کند، به هیچ عنوان نمی‌تواند شناسه مشخص کننده آن را به دست بیاورد و شناسه آن تا زمان فروش متعلق به خود شما خواهد بود. در بازی اکسی اینفینیتی، حتی در صورتی که بازی نکنید هم خود شما مالک کاراکترهای خریداری شده خواهید بود و می‌توانید به هر شکلی که دوست دارید از آن‌ها استفاده کنید.

شرکت سازنده بازی اکسی اینفینیتی
سازنده بازی اکسی اینفینیتی شرکت بازی سازی Sky Mavis است که توانست به لطف محبوبیت بالای این بازی، درآمد چشمگیری کسب کند. در سال ۲۰۲۱ این شرکت از محل کارمزد تراکنش‌های داخل بازی حدودا ۷۰۰ میلیون دلار درآمد داشت و انتظار می‌رود در سال آینده این درآمد به یک میلیارد دلار نیز برسد. این در حالی است که این استارتاپ ویتنامی فقط سه سال از تاریخ تاسیس آن می‌گذرد و توانسته در این مدت کوتاه از مرز دو میلیون کاربر روزانه عبور کند.

منبع