زمان خبر:1 دقیقه قبل

در دستگاه‌هایی که برای مدیریت زندگی خود استفاده می‌کنیم، تقریباً با فشار یک دکمه به هر چیزی که می‌خواهیم دسترسی پیدا می‌کنیم. اکوسیستم کریپتو نیز از این امر در امان نمانده است. NFTها، بازی‌های بلاک چین و پرداخت‌های رمزنگاری دیگر فقط به گیک‌های رمزنگاری محدود نمی‌شوند. اکنون همه آنها به عنوان بخشی از یک متاورس در حال توسعه به راحتی در دسترس هستند. در ابتدا به صورت اجمالی گریزی به تعریف دنیای متاورس میزنیم و بعد از آن بازیهای آن را معرفی میکنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

 

معرفی متاورس
متاورس(Metaverse)که متشکل از دو واژه Meta به معنای فراتر و Universe به معنای جهان است، مفهومی از یک جهان دائمی، آنلاین و سه بعدی است که چندین فضای مجازی مختلف را ترکیب می کند. متاورس این امکان را برای کاربران فراهم می کند که در یک فضای سه بعدی با یکدیگر کار، ملاقات، بازی و معاشرت کنند.

متاورس به طور کامل وجود ندارد، اما برخی از پلتفرم‌ها حاوی عناصر متاورژن هستند. در حال حاضر بازی‌های ویدیویی نزدیک‌ترین تجربه متاورس را ارائه می‌دهند. توسعه دهندگان از طریق میزبانی رویدادهای درون بازی و ایجاد اقتصادهای مجازی، مرزهای صنعت بازی را جابجا کرده‌اند.

متاورس و ارزهای دیجیتال
وجود ارزهای دیجیتال نیز می‌توانند برای یک متاورس مناسب باشند. آن ها امکان ایجاد یک اقتصاد دیجیتال با انواع مختلف توکن‌های کاربردی و غیرمثلی همچون کلکسیون‌های مجازی (NFT) را فراهم می‌کنند. این جهان دیجیتال همچنین از استفاده از کیف پول‌های رمزنگاری مانند تراست ولت و متا ماسک سود می‌برد. همچنین، فناوری بلاک چین می‌تواند سیستم‌های حاکمیتی شفاف و قابل اعتماد را ارائه دهد.

در حال حاضر نیز برنامه‌های کاربردی مشابه با متاورس وجود دارد و درآمد قابل توجهی را برای افراد فراهم می‌کند. آکسی اینفینیتی (Axie Infinity) را می توان بهترین بازی متاورس دانست که جز بازی های سودآور است که بسیاری از کاربران برای تامین درآمد خود، بازی می کنند.

سکند لایو (SecondLive) و دسترالند (Decentraland) نمونه‌های دیگری از ترکیب موفقیت‌آمیز برنامه‌های دنیای بلاک چین و واقعیت مجازی هستند. هنگامی که به آینده می‌نگریم، غول‌های بزرگ فناوری سعی می‌کنند راه را پیش ببرند. اما با این وجود، جنبه های غیرمتمرکز صنعت بلاک چین به بازیکنان کوچکتر نیز اجازه می‌دهد تا در توسعه متاورس نیز مشارکت کنند. در ادامه به معرفی ۷ بازی برتر در حوزه متاورس می‌پردازیم.

 

۱. دسنترالند (Decentraland)

Decentraland یک دنیای دیجیتال و آنلاین است که عناصر اجتماعی را با ارزهای دیجیتال، NFTها و املاک مجازی ترکیب می‌کند. علاوه بر این، بازیکنان نیز نقش فعالی در اداره پلتفرم دارند. این پلتفرم که براساس فناوری بلاک چین کار می‌کند، این امکان را به گیمرها می‌دهد با استفاده از ارزهای دیجیتال ساختمان‌هایی مانند شهربازی بسازند و از آن‌ها کسب درآمد کنند. همچنین کاربران می‌توانند با خرید و فروش زمین اقدام به خرید اسلحه در بازی فورتنایت کنند. ترکیب همه اینها یک اقتصاد رمزنگاری پیچیده ایجاد می‌کند.

۲. اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)

Axie Infinity یک بازی برای کسب درآمد است که به بازیکنان کشورهای در حال توسعه فرصتی برای کسب درآمد ثابت می‌دهد. با خرید یا هدیه گرفتن از سه موجود به نام Axies، یک بازیکن می‌تواند شروع به پرورش توکن Smooth Love Potion (SLP) کند. با وجود اینکه اکسی اینفینیتی یک کاراکتر سه بعدی یا آواتار منحصر به فرد را ارائه نمی‌دهد، به کاربران این فرصت را می‌دهد تا کارهایی شبیه به متاورس را انجام دهند. در این بازی کاربران می‌توانند با پروش حیوانات مورد علاقه خود به صورت مجازی کسب درآمد کنند.

 

۳. سند باکس (Sandbox)
سندباکس را نیز می‌توان یکی از بهترین بازی متاورس دانست که طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. در این پروژه مبتنی بر بلاک چین امکانات و قابلیت‌های زیادی از جمله خرید، فروش، و ادعای مالکیت اموال در اختیار کاربران قرار داده شده است. از بزرگترین معایب این پلتفرم می‌توان به هزینه بالای شبکه اتریوم برای خرید بلاک چین اشاره کرد.

 

۴. سکند لایف (SecondLife)

‌Secondlife یک محیط مجازی سه بعدی است که در آن کاربران آواتارها را برای معاشرت، یادگیری و تجارت کنترل می‌کنند. سکند لایف یک پروژه متاورس در زنجیره هوشمند بایننس است. در این فضا هر کاربر می تواند یک آواتار مجازی بسازد و با کاوش در فضاهای پیشنهادی، محتوا ایجاد کند. این پروژه همچنین دارای یک بازار NFT برای مبادله اقلام کلکسیونی است. این بازی در اولین سالگردش در سپتامبر سال ۲۰۲۰، نمایشگاه مجازی پروژه‌های مختلفی را در اکوسیستم BSC به نمایش گذاشت تا کاربران بتوانند با آن‌ها کاوش کنند و با آن‌ها تعامل داشته باشند.

 

۵. ناکاموتو (Nakamoto)
ناکاموتو نیز نیز جز بهترین بازی متاورس به حساب می‌آید. در این بازی نیز مانند بازی دیسنترالند، کاربران می‌توانند به خرید، ساخت و در نهایت فروش زمین‌های مجازی بپردازند. در این پلتفرم خرید و فروش زمین مجازی به منزله سرمایه گذاری در متاورس است. این بازی واقعیت مجازی جزء تازه‌ترین بازی‌های متاورسی است که توکن آن در حال حضور ارزشی معادل ۳ دلار دارد. همچنین در ناکاموتو، توکن های قابل معاوضه ناکا که رمز ارز مناسب و رو به رشدی هست، شناخته می‌شود.

منبع