زمان خبر:4 ثانیه قبل

امار ثبت شده از سرمایه گذاری پر ریسک نشان می‌دهند که پول زیادی در طول چند سال گذشته به اکوسیستم «رمزارز‌» واریز شده است. با این حال، شرکت‌هایی که روی بیت کوین تمرکز دارند تنها از بخش اندکی از این سرمایه بهره‌مند شده‌اند. در این مقاله به بررسی تاثیر جذب سرمایه‌گذاران خطرپذیر بر اکوسیستم رمزارز‌ها می‌پردازیم.

علت روی آوردن افراد به سرمایه گذاری پر ریسک

با توجه به انتشار بی‌رویه توکن‌ها و ارزهای فیات‌، شاهد رشد بیش از اندازه آنها و نیاز به محل ذخیره‌سازی دارایی‌ها هستیم. سرمایه‌گذاران و افرادی که سرمایه خود را به این بازار اختصاص می‌دهند، در راستای اجتناب از تزلزل جایگاه و از دست رفتن قدرت خرید خود موظف هستند، سرمایه‌گذاری در بستری با نرخ تورم پایین‌تر را بیابند؛ بنابراین، شاهد تخصیص سرمایه بیشتری به صورت روزانه به بستر‌هایی هستیم که ریسک و خطر احتمالی بیشتری دارند. در این نقطه می‌توان گفت پا به عرصه سرمایه گذاری پر ریسک گذاشته‌ایم.

سرمایه‌گذاران خطرپذیر بودجه مورد نیاز استارت‌آپ‌ها و کسب و کار‌هایی که در مراحل اولیه مسیر خود هستند را تامین می‌کنند. با توجه به اینکه ۹۰ درصد (بر اساس آمار Investopedia‌) این استارت‌آپ‌ها با شکست مواجه می‌شوند، سرمایه گذاری پر ریسک در آستانه منحنی خطرپذیری این روند قرار دارد.

تاثیر سرمایه گذاری پر ریسک بر رمزارز
با توجه به تخصیص ده‌ها میلیارد دلار بودجه توسط صندوق‌های منابع مالی سرمایه گذاری پر ریسک مثل a16z‌، ConsenSys‌، Paradigm‌، Polychain و تعداد بیشماری از موارد دیگر به اکوسیستم رمزارز، بدون شک فرض بر این است که بخش بزرگی از این بودجه صرف حمایت از شرکت‌های مبتنی‌بر بیت کوین می‌شود. منطق این فرضیه نیز بر اساس سهم فعلی و آتی بیت کوین در سقف ارزشی یا مارکت کپ بازار است که همواره بیشترین میزان در فضای رمزارز را به خود اختصاص داده است.

جالب است بدانید که چنین فرضیه‌ای کاملا نادرست و غیردقیق است. در واقعیت، بخش گسترده‌ای از چنین سرمایه‌ای به توکن‌های رمزارز جدید اختصاص داده شده و این به میزان کسری از هزینه‌ای است که افراد خرده‌پا پرداخت می‌کنند و صرف زیرساخت پیرامون این اکوسیستم‌های کریپتویی می‌شود. گواه این موضوع در بررسی رونق پروژه‌های دیفای (DeFi‌)، توکن‌های بی‌همتا (NFT‌)، لایه اول و لایه دوم در طول چند سال اخیر نهفته است.

به محض اینکه چنین پروژه‌هایی پول مورد نیاز را دریافت کنند، سیستم بازاریابی و تبلیغاتی خود را به سمتی سوق می‌دهند تا توجه افراد را به خود جلب کنند و افراد دلال و سرمایه‌گذاران بی‌تجربه را به سمت خود بکشانند. وعده‌ی بسیاری نیز در مورد چگونگی تغییر دنیا توسط پروژه آنها منتشر می‌شود و بنابر همین امر نیز وعده ارزش چند صد میلیارد دلاری پروژه خود را می‌دهند. در ادامه نیز افراد دلال و سرمایه‌گذاران نوپا به سمت توکن معرفی شده هجوم می‌برند و ارزش بازار را افزایش می‌دهند فرایند بازگشتی بازخورد مثبت این چرخه را راه‌اندازی می‌کنند. این روند تنها زمانی پایان می‌یابد که سرمایه‌گذاران اولیه، توکن‌های خود را برای کسب سود کلان می‌فروشند و به سمت هدف بعدی روانه می‌شوند.

این روند شبیه به چاپ پول (توکن‌ها‌) نادیدنی و افزایش قیمت آن پول و سپس پایین آوردن قیمت آن است که از فروش توکن‌ها و فرایندی مهندسی شده حاصل می‌شود. این سرمایه‌گذاران خطرپذیر سود جالب توجهی را برای جهانیان به ارمغان می‌آروند!

تاثیر سرمایه گذاری پر ریسک بر بیت کوین
میزان سرمایه‌گذاری خطرپذیر در اکوسیستم محدود به بیت کوین، در مقایسه با میزان سرمایه مخاطره آمیز متمرکز با کریپتو بسیار ناچیز است. برآورد‌های تقریبی نشان می‌دهند که شرکت‌های متمرکز بر بیت کوین کمتر از ۲ درصد سرمایه جذب شده به اکوسیستم رمزارز را دریافت کرده‌اند.با توجه به میزان سرمایه اندکی که به این حوزه اختصاص داده می‌شود، اکثر شرکت‌های بیت کوین محور توسط تیم بنیان‌گذار راه‌اندازی می‌شوند.

معمولا شرکت‌هایی که در مراحل اولیه مسیر خود قرار دارند به صورت انحصاری بر روند ساخت و نه بر بازاریابی و جلب توجه افراد تمرکز دارند. اکثر شرکت‌های مبتنی بر بیت کوین پیش از اینکه به دنبال جذب سرمایه بیرونی باشند محصول یا خدمات خود را ارائه می‌کنند. این امر در تضاد کامل با شرکت‌های کریپتویی است که معمولا فرایند‌های جذب سرمایه بزرگی را پیش از ارائه محصول راه‌اندازی می‌کنند.

 

منبع