زمان خبر:3 ثانیه قبل

 از جمله کاربردهایی که هیچ‌گاه از تکنولوژی بلاک چین و دفترکل توزیع شده جدا نبوده است، بحث هویت و حفظ آن به طریقی غیرقابل سانسور و غیرمتمرکز است. هر چند در عمل هنوز شاهد نمونه جهان‌شمول و موفقی از این رویا نبوده‌ایم، اما تلاش‌های متنوع و گسترده‌ای در این خصوص انجام شده است؛ از ارائه دامنه‌های اینترنتی غیرمتمرکز (ENS) تا شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز و ثبت اسناد دیجیتال به شکل درون زنجیره‌ای. پلتفرم یت (Yat) نیز تلاشی دیگر برای ارائه روشی غیرقابل سانسور به عنوان راهی برای ابراز هویت فردی است. این پلتفرم این کار را با زبانی مشترک و جهانی انجام می‌دهد(ایموجی) در این مقاله توضیح خواهیم داد که پلتفرم Yat چیست و چه کاربردی دارد .

 

پلتفرم Yat چیست؟

در حقیقت Yat نامی کاربری است که می‌تواند بدل به هویت جهانی اینترنتی شما شود. شرکت یت لبز (Yat Labs) که توسعه‌دهنده این سرویس است برای چنین هدفی، مدیومی را برگزیده است که به راستی جهان‌شمول است – اهل هر کجا که باشید و با هر زبانی که سخن بگویید، اموجی‌ها، زبانی مشترک و قابل‌فهم است. هدف پلتفرم Yat ساخت بهترین سیستم هویتی ضدسانسور، خودگردان و مستقل است؛ سیستمی که در عین حال اجازه خلق و بروز هویت فردی را فراهم کند.

 

پلتفرم یت کار خود را به عنوان موجودیتی کاملا متمرکز آغاز کرد – و البته همچنان چنین است – در ابتدا نام‌های کاربری (یت‌ها) حتی به شکلی غیرمتمرکز قابل ذخیره نبودند و می‌بایست به شرکت یت لبز اعتماد کامل می‌کردید. این شرکت قصد دارد که با ساخت اوراکلی (و در نهایت سایدچینی به نام تاری – Tari – در شبکه مونرو، این اطلاعات را به شکلی غیرمتمرکز ذخیره سازند. با این حال کاربران در این لحظه امکان این را دارند تا یت‌های خود را به شکل NFT در شبکه اتریوم مینت کنند.

 

یت دقیقا چیست؟

یت مجموعه‌ای یک تا پنج عددی از اموجی‌هاست. کاربران می‌توانند از میان ۴۵۲ اموجی مبتنی بر استاندارد یونیکد ۸ و پایین‌تر (به منظور پشتیبانی از حداکثر تعداد دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌ها نسخه‌ای قدیمی‌تر انتخاب شده است)، زنجیره‌ای یک تا پنج عددی را برگزینند. این زنجیره یکتا و منحصر به فرد، می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. در آخرین نسخه یونیکد، ۱۳۵۴ اموجی و اموتیکان لیست شده‌اند. پلتفرم Yat سعی کرده است تا با در نظر گرفتن حملات فیشینگ، از انتخاب اموجی‌های مشابه خودداری کند. همچنین اموجی‌های انسانی چند جنسیتی حذف شده‌اند؛ اما اموجی‌هایی که شناساگرهای متفاوتی برای رنگ پوست‌های مختلف دارند، حفظ شده‌اند.

 

این پلتفرم در فوریه سال ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) توسط ریکاردو اسپانی (Riccardo Spagni) و نوین جین (Naveen Jain) راه‌اندازی شد. این سرویس به سرعت توانست مقبولیت قابل توجهی پیدا کند و با ارائه تجربه کاربری جذاب و بازاریابی گسترده، توجه بسیاری از افراد و حتی سلبریتی‌هایی همچون لیل وین، ویز خلیفه و کشا را جلب نماید.

 

یت (Yat) چه کاربردهایی دارد؟

حال که با پلتفرم یات آشنا شدیم، برخی از کاربردهای این روش ابراز وجود در دنیای دیجیتال را مرور می‌کنیم. با داشتن یک Yat، می‌توانید آن را به اطلاعات زیر متصل کنید:

 

1)لینک URL وبسایت‌ها

2)نام‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی مختلف

3)آدرس پرداخت ارزهای دیجیتال

4)به عنوان نام کوتاه شده پرداخت

5)داده‌های موقعیت مکانی

6)آدرس ایمیل

7)فیلدهای DNS

8)داده‌های متنی دلخواه

همچنین امکان جذاب دیگر، استفاده از Yat به عنوان راهی برای نمایش مجموعه‌ای از لینک‌های دلخواه با فرمتی جذاب به نام Yat Page (مشابه سرویس linktree) است.

منبع