کدام ارز دیجیتال را باید بخریم؟ مشکلی که تمامی سرمایه‌گذاران با آن مواجه می‌شوند، مبحث انتخاب است‌. با توجه به اینکه بیش از ۲۰۰۰ دارایی در این عرصه وجود دارند‌، انتخاب کردن بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری به کابوس بزرگی تبدیل شده است. آیا بر روی بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنید و به دلیل سود کمی که به شما می‌دهد، ابراز پشیمانی می‌کنید یا اینکه تصمیم می‌گیرید بر روی اتریوم سرمایه‌گذاری کنید و مدام نگران احتمال وقوع عواقب فاجعه‌بار پیاده‌سازی گواه اثبات سهام ETH 2.0 خواهید بود؟ یا آیا تصمیم می‌گیرید به سراغ دارایی‌هایی با ارزش بازار کمتر مثل سولانا و ترا بروید و رشد اکوسیستم برنامه غیرمتمرکز (DApp) آنها را دنبال کنید؟

 

پیش‌بینی اینکه کدام رمزارز به اوج شکوفایی خود می‌رسد و کدام یک از آنها از بین می‌رود، کار بسیار دشواری است. با این حال‌، همه ما می‌دانیم که دارایی‌های مبتنی بر کریپتو، آینده درخشان و پررونقی دارند و قرار است تا به بازار گسترده‌تری تبدیل شوند. به جای شرط‌بندی‌های اینچنینی بر روی رمزارز‌های واحد‌، چرا با استفاده از یک صندوق شاخص رمزارز به سراغ کل بازار نرویم؟

 

صندوق شاخصی کریپتو چیست؟

در پاسخ‌دهی به این سوال که Crypto Index Fund چیست، باید بگوییم که یک صندوق مبتنی بر شاخص رمزارز در واقع وسیله‌ای برای سرمایه‌گذاری کردن است که به شما اجازه می‌دهد تا پورتفولیو یا سبد متنوعی بسازید. شما می‌توانید با استفاده از صندوق‌های شاخصی، بر روی گروهی از ارز‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید و میزان ریسک احتمالی در این زمینه را با سرمایه‌گذاری بر روی دارایی‌هایی از گروه‌های مختلف پایین بیاورید. می‌توان به این موضوع، به دید یک بازی همه‌جانبه نگاه کرد که در نهایت به قرارگیری شما در صدر جدول منجر می‌شود.

 

در واقع می‌توان چنین کاری را معادل سرمایه‌گذاری در S&P 500 به جای خرید سهام غول‌های تکنولوژی مثل فیسبوک‌، اپل یا مایکروسافت دانست. در صورت سرمایه‌گذاری کردن در S&P 500، در حقیقت در حال پیش‌بینی کردن عملکرد کل بازار سهام آمریکا خواهید بود. این در حالیست که اگر سهام فیسبوک را خریداری کنید و هیچ دارایی دیگری در سبد خود نداشته باشید‌، سهام شما به صورت صرف به عملکرد فصلی این کمپانی متکی خواهند بود. با در نظر داشتن اینکه این سهام متعلق به حیطه تکنولوژی است‌، رویداد ساده‌ای مثل پخش شدن یک شایعه یا اعلامیه متاورس، می‌تواند به نصف شدن ارزش پورتفولیوی شما منجر شود.

بیایید کمی در رابطه با موضوعات حوزه کریپتو صحبت کنیم. ممکن است به بستر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) علاقه داشته باشید‌، اما آیا سرمایه‌گذاری کردن کل داراییتان بر روی بستری که چهارچوب قانونی تعریف‌نشده‌ای دارد کار درستی است؟ ممکن است نوسانات صعودی این بازار موجب پوشش‌دهی نقاط ضعف آن شوند، اما آیا کسی می‌تواند به صورت راسخ اعلام کند که یک تصمیم اجرایی برای ممنوعیت خدمات غیرمتمرکز در آینده وضع نمی‌شود؟ ممکن است چنین اتفاقی دارایی‌های رمزارز شما را به معنای واقعی به هیچ تبدیل کند.

 

هدف اصلی به عنوان یک سرمایه‌گذار این است که فارغ از هرگونه بازده جذاب، از سرمایه خود در برابر ریسک و خطرهای احتمالی محافظت کنیم.

 

شیوه ساخت صندوق شاخص رمزارز

صندوق‌های شاخص با روند آرامی در حال تبدیل شدن به یک رویکرد معاملاتی شناخته شده، در حوزه ارزهای دیجیتال هستند. با توجه به قابلیت ذاتی این صندوق‌ها در راستای کاهش میزان نوسان قیمت‌، ردیابی بازار و ارائه امکان قرارگیری کمتر در معرض خطر به واسطه تنظیم ریسک پویا‌، این صندوق‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا بدون نیاز به تلاش زیادی، کار خود را در زمینه دارایی‌های دیجیتال آغاز کنید.

 

بسیاری از سرمایه‌گذاران سنتی به خدماتی از جمله سرویس‌های Bitwise یا Crypto20 برای مدیریت منابع مالی مبتنی بر رمزارز خود مراجعه می‌کنند. این سرویس‌ها، صندوق‌های شاخص منتخب محدودی را برای افرادی ارائه می‌کنند که هیچوقت زمان خود را صرف مطالعه و تحقیق در مورد این بازار نکرده‌اند و تنها قصد دارند تا پول خود را در هر زمینه‌ای سرمایه‌گذاری کنند. با این حال‌، افرادی نیز در این عرصه حضور دارند که امکانات بیشتری نسبت به چند فهرست منتخب از شاخص‌ها را می‌خواهند. این افراد تمایل دارند تا به صورت استراتژیک، به طراحی شاخص خود به صورت مبتنی بر آنچه بهترین عملکرد را در بازار فعلی دارد بپردازند.

 

توسعه استراتژی شاخص‌گذاری فردی، نیازمند ابتکار عمل است؛ اما دانش کسب شده از طریق این فرآیند، برای درک بهتر این موضوع که استراتژی شما چگونه در راستای تمایلات شما کار می‌کند، از ارزش بالایی برخوردار خواهد بود. جنبه‌های مختلفی وجود دارند که باید در هنگام ساخت استراتژی شاخص خود آنها را در نظر داشته باشیم. هر یک از این مولفه‌ها نقش مهمی را در تضمین اثر‌بخشی رویکرد منتخب ما بازی می‌کنند. در ادامه تعدادی از این مولفه‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

انتخاب دارایی

پیش از ورود به مبحث جزئیات فنی ساخت صندوق شاخص رمزارز‌، اولین چیزی که نیاز به انجام آن داریم، تصمیم‌گیری در مورد دارایی است که قصد داریم آن را در شاخص خود قرار دهیم. این امر از نظر فاندامنتال یا بنیادین، نسبت به تمامی مسائل دیگری که در رابطه با شاخص خود انجام می‌دهیم، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

به صورت کلی‌، رایج‌ترین راه مورد استفاده برای انتخاب دارایی‌های متعلق به یک صندوق شاخص رمزارز این است که آن دسته از دارایی‌هایی را انتخاب کنیم که بیشتری ارزش بازار را دارند. این بدان معناست که باید میزان ارزش بازار رمزارز‌ها را محاسبه کرده و ارز‌هایی که در رتبه ۱۰‌، ۲۰ یا ۳۰ رمزارز برتر جای دارند را انتخاب کنیم.

دربرگیری

گاهی ممکن است قصد داشته باشیم یک دارایی خاص را در یک شاخص جای دهیم‌، حتی اگر آن دارایی از خصوصیت‌های به کار رفته در انتخاب دارایی برخوردار نباشد. با وجود اینکه انجام چنین کاری در صورت استفاده از خدماتی مثل Bitwise یا Crypto20 امکان‌پذیر نیست‌، فرایند ساخت صندوق شاخص رمزارز شخصی، انعطاف‌پذیری مورد نیاز برای استفاده از ارزی که از معیار‌های انتخاب دقیق برخوردار نیست را فراهم می‌کند. به عنوان مثال‌، می‌خواهیم شاخصی متشکل از ۱۰ دارایی بر اساس ارزش بازار آنها اما به صورت مبتنی بر تحقیقات خود بسازیم و معتقد هستیم که دارایی رتبه ۱۵ فعلی از نظر ارزش بازار، به زودی رشد قابل توجهی خواهد داشت. در این حالت‌، می‌توانیم شاخصی را بسازیم که شامل دارایی‌هایی از رتبه ۱ تا ۱۰ باشند‌، اما همچنین دارایی رتبه ۱۵ نیز شامل شوند.

 

حذف

درست شبیه به بخش «دربرگیری‌»، ممکن است بخواهیم یک دارایی را از یک شاخص حذف کنیم؛ حتی اگر از تمامی معیار‌های مورد نظر برخوردار باشد. فرایند ساخت یک شاخص شخصی به ما اجازه می‌دهد تا چنین تصمیماتی را بدون تاثیرگذاری بر روی کل استراتژی شاخص‌گذاری خود اتخاذ کنیم.

 

یکی از رایج‌ترین دارایی‌هایی که طی این روند از صندوق شاخص رمزارز حذف می‌شوند، استیبل کوین‌هایی مانند USDT‌، TUSD و USDC هستند. از آنجایی که اکثر افراد برای قرارگیری در معرض فضا و دارایی‌های دیجیتال پول خود را بر روی رمزارز‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند‌، نگه داشتن استیبل کوین‌ها در یک شاخص به هیچ عنوان با اهداف این حوزه همسو نیست. علاوه بر این‌، ممکن است فلسفه مورد استفاده شما این را نیز شامل شود که نباید هیچ فورکی در این فهرست گنجانده شود. در این صورت‌، این حق شماست تا دارایی‌هایی را که فورکی از رمزارز‌های دیگر هستند، از لیست شاخص خود حذف کرده و از فلسفه مورد نظرتان پیروی کنید.

 

ناحیه مرزی

باید بگوییم که اکثر صندوق‌های شاخص، از نوعی رویکرد انتخاب دارایی پویا استفاده می‌کنند تا فرایند دربرگیری یا حذف دارایی‌ها از شاخص را به صورت خودکار پیاده‌سازی کنند. در ادامه مثال قبلی در زمینه ساخت یک شاخص بازار متشکل از برترین دارایی‌ها از نظر ارزش بازار‌، رویکرد خودکار این امکان را فراهم می‌کند تا در صورت تغییر رتبه‌بندی بازار‌، فهرست ما نیز به روزرسانی شده و دارایی‌های جدید در آن جایگزین شوند.

 

یکی از راهکار‌های تشخیص شیوه ارزیابی و زمان افزودن یا حذف کردن یک دارایی از شاخص این است که از یک «Buffer Zone‌» یا ناحیه مرزی استفاده کنیم. ناحیه مرزی آستانه‌ای را تعیین می‌کند که در آن نقطه می‌توانیم، دارایی ورودی جدید را برای اضافه شدن به فهرست شاخص در نظر بگیریم. یکی از مثال‌های رایج در این زمینه کاربرد یک «ناحیه خنثی» یا همان ناحیه میانی ۵ درصدی است. هنگامی که ارزش بازار یک دارایی جدید افزایش پیدا کرده و به میزان ۵ درصد بیشتر از دارایی دیگر موجود در فهرست شاخص می‌رسد‌، دارایی جدید به فهرست افزوده شده و دارایی قبلی که به تازگی شکست خورد از شاخص حذف می‌شود.

 

وزن دادن به هر دارایی

نه تنها درک روشن از دارایی‌هایی که باید در شاخص سفارشی شما وجود داشته باشد، بلکه وزنی که هر دارایی باید در شاخص داشته باشد نیز مهم است. این امر تعیین‌کننده میزان ارزشی است که از کل سرمایه شما، به هر یک از دارایی‌ها اختصاص پیدا می‌کند.

منبع