میدانید که توکن‌های بی‌همتا (NFT) در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و طبیعتا بسیاری از سرمایه‌گذاران به دنبال خرید NFT هستند. اما توکن‌های یکتا موارد و نکاتی دارند، که قبل از خرید حتما باید در نظر گرفته شوند.در این مقاله، به نکات خرید NFT می‌پردازیم و سوالاتی را مطرح می‌کنیم که باید در هنگام خرید اولین NFT خود آنها را از خود بپرسید.

با توجه به تب‌وتاب روز افرون توکن های NFT که در سراسر عرصه وب ۳ وجود دارد و به ویژه با توجه به تایید مجموعه‌های خاص توسط افراد معروفی نظیر اسنوپ داگ، جیمی فَلن و امینم، اکنون مشتریان کاملا جدیدی به خرید توکن‌های بی‌همتا علاقمند شده‌اند. در ماه آگوست ۲۰۲۱، بازار NFT شاهد ۲۸۰,۰۰۰ خریدار و فروشنده جدید بود که نسبت به سال قبل از خود، رشد تقریبا دو برابری را نشان می‌دهد.

 

لازم است بدانید که توکن های NFT با وجود مدل تجاری چند میلیون دلاری خود، پتانسیل این را دارند تا برای افرادی که بر روی این توکن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، سودآوری چشمگیری را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال و درک این موضوع که توکن‌های غیرمثلی تا چه حد می‌توانند ارزشمند شوند، می‌توان به توکنی به اسم Pepenopolous از مجموعه Rare Pepe اشاره کرد، که در مزایده متاورس Sotheby’s به قیمت ۳.۶۵ میلیون دلار فروخته شد و به گران‌ترین توکن این مزایده تبدیل شد.

 

برطبق این آمار و ارقام عجیب، پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که به نظر نمی‌رسد تب‌وتاب توکن های NFT به این زودی‌ها فروکش کند. در حقیقت این موضوع بدان معنا است که بازار توکن‌های بی‌همتا در سال‌های آتی بیش از پیش ارزشمندتر خواهد شد. اگر شما نیز یکی از صدهاهزار افرادی هستید که به توکن‌های NFT علاقمند شده‌اید، قبل از خرید توکن مورد علاقه خود باید به چند نکته توجه کنید، که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

 

۱- اعتبار فروشنده – بازار

بازارها به عنوان مرکز اصلی دیجیتالی پروژه‌های NFT عمل می‌کنند. یک پلتفرم شناخته‌شده می‌تواند عامل مهمی در ارزیابی اعتبار یک شرکت در نظر گرفته شود.

 

چه نکاتی را باید در خصوص یک بازار مدنظر قرار دهیم؟

پس از دسترسی به وب‌سایت مدنظر، باید پاسخ چند سوال را دریافت کنید. این سوالات به شرح زیر هستند:

 

پرسش چرا؟

 

این پرسش به شما دلیلی که فروشنده در خصوص پروژه‌های NFT خود بیان می‌کند را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، چرا این مجموعه توکن ایجاد شده است؟ چرا پروژه مدنظر نسبت به سایر پروژه‌ها ارزش خرید دارد؟ چرا این پروژه، پلتفرم مذکور را برای مجموعه خود انتخاب کرده است؟ این سوالات، انگیزه‌های فروشنده را به شما نشان می‌دهد.

 

پرسش چگونه؟

 

این سوال به شما فرآیند خرید توکن NFT را نشان می‌دهد. فرآیند دقیق و شفاف بدون استفاده از ادبیات مبهم و رازآلود، بر اعتبار فروشنده می‌افزاید.

 

پرسش چیست؟

 

به طور واضح این پرسش به خریدار نشان می‌دهد که بر روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کند. این سوال نشان می‌دهد که به دنبال اطلاع از تمام جزییات توکنی هستید که قصد خرید آن را دارید. هویت هنرمند چیست؟ این مجموعه درباره چیست؟ پتانسیل این مجموعه چیست؟ اگر پلتفرم مدنظر به درستی به این سوالات پاسخ دهد، می‌تواند اعتبار توکن NFT را تضمین کند.

 

۲- کاربرد – ارزش پروژه

به دنبال کاربردهای توکن NFT باشید؛ مگر آن‌که پروژه مذکور، پروژه هنری باشد که کاربرد آن مختص به عرصه هنر باشد. آیا ارزش توکن محدود به عرصه دیجیتال است یا در دنیای واقعی نیز ارزشمند است و خرید توکن NFT صرفه اقتصادی دارد؟ کاربرد به معنای ارزش پروژه است. برای مثال، یک عکس انحصاری از سلبریتی به صورت یک توکن NFT هم دارای ارزش دیجیتالی است و هم ارزش واقعی. در حالی‌که یک الگوی میم (Meme) به صورت توکن NFT فقط دارای ارزش دیجیتالی است.

 

۳- زیبایی‌شناسی – هنر مجموعه

پس از ارزش پروژه، هنر و زیبایی‌شناسی آن باید مورد ارزیابی قرار بگیرد. آیا محتوای توکن، یک میم اینترنتی است؟ آیا محتوای مهمی دارد؟ برای مثال، میمون‌های کسل شامل تصاویری از میمون‌هایی است که خسته و کسل به نظر می‌رسند. نوع زیبایی‌شناسی که شرکت Yuga Labs (توسعه‌دهنده این NFTها) در صدد ایجاد آن بوده، روش «جذاب» و «مد روز» است که برخلاف آثار هنری فاخر است. تعیین زیبایی‌شناسی از این جهت اهمیت ویژه‌ای دارد که اگر مدل هنری و زیبایی‌شناسی توکن مدنظر از مد افتاده باشد، مشتاقان توکن‌های NFT به ندرت به پروژه مذکور علاقمند می‌شود.

 

۴- چشم‌انداز آینده

شما باید پیش از خرید، درک و شناخت خوبی از چشم‌انداز و امیدهای آینده توسعه‌دهنده پروژه درباره مجموعه مذکور داشته باشید. آیا توسعه‌دهنده امیدوار است که مجموعه خود را به کلکسیونرهایی بفروشد که پس از آن به معامله مجموعه می‌پردازند؟ یا در صدد فروش آن به خریدارانی است که این مجموعه را نزد خود حفظ می‌کنند؟

 

چگونه کاربرد مجموعه توکن به مرور تحقق می‌یابد؟ اهداف بلندمدت چیست و در صورت داشتن اهداف بلندمدت، آیا این اهداف منطقی به نظر می‌رسند؟ به این نکته توجه کنید که اگر چشم‌انداز آینده پروژه بیش از حد نویدبخش و خوب به نظر برسد، احتمالا در دستیابی به هدف خود با مشکل مواجه می‌شود.

 

۵- در دسترس بودن – توزیع کم و کمیاب بودن

توزیع توکن‌های NFT باید به روشی باشد که کمیاب بودن آن نیز مدنظر قرار داده شود. توزیع توکن‌های بی‌همتا می‌تواند به شدت کمیاب (Super Rare)، کمیاب (Rare) یا معمولی (Common) صورت بگیرد. محتمل‌ترین نوع توزیع توکن‌ها به شرح زیر است:

 

به شدت کمیاب

توکن‌های NFT به شدت کمیاب، اغلب اوقات شامل ارزشمندترین توکن‌ها هستند. بنابراین توزیع آنها کمتر از ۳٪ است.

 

کمیاب

توزیع توکن‌های NFT کمیاب می‌تواند بیشتر از ۵٪ باشد. ۵ الی ۱۰ درصد می‌تواند مقدار منطقی برای توکن‌های NFT کمیاب باشد.

 

معمولی

توکن های NFT معمولی، رایج‌ترین نوع توکن‌ها هستند. بنابراین توزیع آنها بیشتر از ۸۵٪ است. ۸۸ الی ۹۴ درصد رایج‌ترین مقدار توزیع این توکن ها محسوب می‌شوند.

 

۶- مشتریان و سهامداران – جامعه

نحوه تعامل شرکت با کسانی که در پروژه مذکور مشارکت دارند چگونه است؟ آیا جامعه در این پروژه حضور دارد و به آن متعهد است؟ تیم توسعه‌دهنده پروژه با افرادی که می‌توانند ارزش توکن‌های NFT را افزایش دهند چگونه در تماس و تعامل خواهد بود؟ اگر پروژه مذکور دارای جامعه غیرفعالی باشد، این پروژه برای شما مناسب نیست. جامعه هدفمند، فعال و پویا نقش مهمی در موفقیت پروژه NFT ایفا می‌کند.

 

۷- استراتژی بازار – عرضه و تقاضا

ارزش توکن NFT با به حداکثر رساندن تقاضا از طریق بازاریابی و تبلیغات خوب افزایش می‌یابد. در صورتی که بازار پروژه مذکور گسترش یابد، آیا شرکت توسعه‌دهنده پروژه می‌تواند پاسخگوی نیازهای عرضه و تقاضا باشد؟ شما باید توجه ویژه‌ای به استراتژی بازاریابی مرتبط با تعداد توکن‌های NFT موجود در مجموعه داشته باشید. دلیل منطقی تعداد کنونی و تعداد بالقوه توکن های NFT مجموعه در آینده باید در استراتژی شرکت کاملا مشخص باشد.

 

۸- عرضه رسمی

آیا عرضه رسمی پروژه، یک رویداد بزرگ خواهد بود؟ آیا شرکت،‌ کل مجموعه را یک‌باره عرضه می‌کند یا شاهد عرضه‌ای حساب‌شده و تدریجی خواهیم بود؟ اگر عرضه پروژه به صورت تدریجی باشد و یکباره صورت نگیرد، فاصله زمانی عرضه توکن‌ها چگونه است؟ عرضه پروژه یکی از عوامل مهم در ایجاد جامعه و تعداد مشتریان فعال برای مجموعه NFT است. بنابراین، قبل از سرمایه‌گذاری بر روی پروژه باید تمام جزییات و اطلاعات درباره پروژه را بدانید.

 

۹- تیم توسعه‌دهنده و رشد پروژه – نحوه اجرا

اکنون که نقشه راه پروژه مشخص است، آیا تیم توسعه‌دهنده معتبری وجود دارد که طبق چشم‌انداز پروژه عمل کند؟ آیا فروشنده به شما به عنوان مشتری امکان می‌دهد تا پیشرفت تیم توسعه‌دهنده در طول مسیر توسعه را مشاهده کنید؟ اگر فروشنده در خصوص فرایند توسعه، موضع شفافی ندارد، بهتر است در خصوص خرید NFT این پروژه تجدیدنظر کنید. به علاوه، مشارکت موسسان اصلی پروژه، نکته بسیار مثبتی برای این پروژه محسوب می‌شود؛ زیرا این موضوع به شما اطمینان می‌دهد که این افراد نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرند تا چشم‌انداز خود را تحقق ببخشند.

منبع