زمان خبر:2 ثانیه قبل

کالکشن جذاب پر سروصدای MoonBirds که در ماه آوریل ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد،‌ رکورد فروش و حجم معاملات فوق‌العاده‌ای را ثبت کرد و در همین مدت زمان کوتاه سر زبان‌ها افتاده است. این مجموعه NFT جغدها که شامل تصاویر پیکسلی مختلفی است، در هفته اول معاملات بالاتر از مجموعه‌های شناخته‌شده‌ای همچون باشگاه میمون‌های کسل، کریپتوپانک و Azuki قرار گرفت. 

 

کالکشن مون بردز چیست؟

MoonBirds  در حقیقت مجموعه‌ای از ۱۰ هزار توکن غیرقابل تعویض است که تحت استاندارد ERC-721 در شبکه اتریوم منتشر شده‌ و در ۱۶ آوریل ۲۰۲۲ آغاز به کار کرده‌اند. MoonBirds تصاویر پیکسلی از جغدها است که دارای مجموعه‌ای بسیار متنوع و منحصربه‌فرد از ویژگی‌های کمیاب هستند. این توکن‌های یکتا فقط محدود به عکس‌های پروفایل نیستند و برای آن‌ها کاربردهایی تعریف شده که در ادامه بیشتر هم خواهد شد.

 

در واقع هر یک از ان‌اف‌تی‌های MoonBirds،‌ حکم جواز عضویت در یک باشگاه خصوصی را دارد و مالک آن هر چه‌قدر بیشتر نگهش دارد، مزایای اضافه‌تری دریافت خواهد کرد. به این ویژگی Nesting(نستینگ) گفته می‌شود و با توجه به پرنده بودن این کالکشن،‌ می‌توان آن را معادل ماندن در لانه نظر گرفت.

 

به عنوان مثال نگه‌داشتن Moonbirds، دسترسی به سرور دیسکورد را فراهم می‌کند. پس از ورود، کاربران به کانال‌های خصوصی Moonbirds دسترسی خواهند داشت که اطلاعاتی در مورد برنامه‌های آتی، رویدادهای جامعه، نستینگ و غیره ارائه می‌دهند.

 

Nesting  چیست؟

طراحی توکن‌های مون بردز به صورت پیکسلی انجام شده است؛ زیرا این مدل طراحی قبلا در پروژه‌هایی مثل کریپتوپانک امتحان خود را پس داده است. جدای بحث جذابیت بصری، توکن‌های یکتای Moonbirds به صورتی طراحی شده‌اند که می‌توان آن‌ها را بدون خروج از کیف پول کاربر، قفل و از قابلیت نستینگ استفاده کرد.

 

به محض اینکه این توکن‌ها نست شوند، مزایای بیشتری به دست خواهند آورد و با افزایش کل زمان نستینگ، کاربران شاهد خواهند بود که NFTهای آن‌ها به سطوح جدیدی می‌رسند و لانه آن‌ها ارتقا پیدا می‌کند. توکن‌های نست‌شده را می‌توان از طریق قابلیت مخصوص طراحی‌شده در وبسایت انتقال داد، اما امکان سواپ یا فروش آن‌ها وجود ندارد.

 

قابلیت نستینگ از ابتدا در دسترس نبود، اما طبق قول تیم پروژه در کمتر از یک هفته شرایط برای آن مهیا شد. کاربران با مراجعه به این لینک و پس از متصل کردن کیف پول،‌ می‌توانند توکن‌‌های یکتای خود را نست کنند. صفحه پاداش‌ها هنوز تکمیل نشده و به زودی کاربران می‌توانند انواع پاداش‌های نستینگ را مشاهده کنند.

 

تیم پروژه مون بردز

میتوان گفت یکی از دلایل اصلی موفقیت اولیه جغدهای NFT، تیم آن است. کوین رز (Kevin Rose)، رایان کارسن (Ryan Carson) و جاستین مزل (Justin Mezzell) چهره‌های بسیار شناخته‌شده‌ای در دنیای وب ۲ و وب ۳ هستند و تعداد زیادی از افراد موفق هم در تیم آن‌ها وجود دارند.

 

کوین رز در اوایل دهه ۲۰۰۰ پلتفرم شبکه اجتماعی Digg را تاسیس کرد که تا قبل از روی کار آمدن ردیت،‌ بسیار محبوب بود. او جزء سرمایه‌گذاران اولیه بسیاری از پروژه‌های بزرگ از جمله توییتر،‌ فیسبوک، مدیوم و سولانا بوده است. همچنین کوین به دلیل پادکست‌ها و مصاحبه‌هایش با افراد موفق نیز شناخته شده است، به عنوان مثال او حدود ۱۰ سال پیش،‌ مصاحبه‌ای با ایلان ماسک در مورد چشم‌اندازهایش داشته است.

 

کوین و تیمش ابتدا پروژه PROOF را راه‌اندازی کردند که قدم بزرگی برای ورود به دنیای NFT بود. PROOF دارای هزار آیتم NFT است و مجموعه‌ای از ۱۰۰۰ کلکسیونر و هنرمند NFT را تشکیل می‌دهد که مالکیت توکن‌های آن‌، حکم جواز ورود به این جمع را دارد. آیتم‌های این مجموعه با قیمت یک اتر در ابتدا به فروش رسیدند و در زمان نگارش این مقاله،‌ قیمت پایه هر توکن یکتای PROOF با رشدی چشم‌گیر به ۹۳.۱ اتر رسیده است. بسیاری از افراد فعال در حوزه ان‌اف‌تی به دیدگاه‌های کوین باور دارند و آیتم‌های مجموعه پروف را بدون قصد فروش، خریداری کرده‌اند تا بخشی از آینده ساخته‌شده توسط او باشند.

 

منبع