زمان خبر:10 ثانیه قبل

میدانید که توکن‌های بی‌همتا (NFT) رشدی شگفت‌انگیز در طی سال ۲۰۲۱ به خود دیدند. هفته‌ای بدون شنیدن خبر فروش توکنی با قیمت هنگفت نمی‌گذشت. اما هر جا که پای پول در میان باشد، سر و کله کلاهبرداران به آن باز می‌شود. هک‌های گسترده‌ای با استفاده از تکنیک‌های مهندسی اجتماعی، آسیب‌پذیری قراردادهای هوشمند، دستیابی به اطلاعات مربوط به کمیابی توکن‌ها پیش از عموم و غیره انجام شد و افراد زیادی متحمل زیان شدند. در این مطلب در مورد یکی از مواردی که ممکن است مورد سو استفاده جاعلان و کلاهبرداران قرار گیرد صحبت خواهیم کرد. این شیوه اسلیپ مینتینگ (Sleep Minting) نام دارد.

 

در ادامه شرح مختصری در خصوص چیستی Sleep Minting  و نحوه ایجاد آن خواهیم داد. 

 

Sleep Minting چیست؟

یکی از دلایل اقبال استاندارد NFT، ثبت قابل اقبات اصالت و منشا یک اثر است. در واقع این نکته مهم‌ترین پاسخ طرفداران توکن‌های بی همتا و اترین‌ها (Ethereans) در مقابل هجمه Right Click Savers (کسانی که اعتقاد داشتند به راحتی یک کلیک راست و فشردن گزینه ذخیره‌سازی، می‌توان به اثر دیجیتال دسترسی داشت) بود. اما اگر بتوان با مخفی کردن منشا اصلی اثر، مخاطبان کم‌دقت را فریب داد چه؟ این دقیقا کاری است که در Sleep Minting صورت می‌گیرد.

 

در ماه مارس سال گذشته، اثر «۵۰۰۰ روز اول» از بیپل (Beeple) به قیمت ۶۹ میلیون دلار به فروش رفت. کمی بعد، شخصی با نام مستعار Monsieur Personne (آقای هیچ‌کس)، با هدف جلب توجه عموم به کاستی‌های این حوزه، نسخه‌ای جعلی از این اثر را در پلتفرم رریبل قرار داد. به نظر می‌رسید که این اثر توسط خود بیپل مینت شده و سپس به فروش رفته باشد. حتی شخصی حاضر به پرداخت ده اتر برای خرید آن شد. شناسه توکن آن نیز کاملا مطابق با اثر اصلی بود. پس مشکل کجا بود؟

 

به طور خلاصه مراحل Sleep Mintingبه شرح زیر است:

کلاهبردار یک توکن بی‌همتا را به آدرس والت یک هنرمند/خالق مشهور مینت می‌کند اما اجازه برگشت زدن این توکن را برای خود نگاه می‌دارد.

سپس تراکنشی برای بازگشت این NFT از آدرس هنرمند ارسال می‌کند. اگر چه فرستنده این تراکنش فرد کلاهبردار (و نه هنرمند) است، به کمک استفاده از فیلدهای داده‌های event، اینطور وانمود می‌کند که فرستنده همان هنرمند است.

حال کلاهبردار صاحب اثری است که به نظر می‌رسد اصیل است و توسط هنرمندی معروف خلق شده است.

منبع