در صورتی که شما هم به بازار ارزها علاقه دارید و می‌خواهید از این طریق سرمایه‌گذاری پرسودی را برای خود رقم بزنید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم به معرفی پروژه ارز IMX یا توکن تغییر‌ناپذیر X بپردازیم.

 

پروتکل Immutable X (IMX) 

پروتکل Immutable X یک راهکار لایه ۲ برای حل مشکل مقیاس‌پذیری توکن‌های تعویض ناپذیر (NFT ها) روی شبکه اتریوم است که با صدور آنی تأییدیه معاملات، امکان مقیاس‌پذیری استثنایی (تا سقف ۹۰۰۰ معامله در ثانیه) را با کارمزد صفر و بدون خدشه واردکردن به مالکیت کاربران میسر کرده است.

 

این پروتکل بر پایه تکنولوژی StarkWare بنا شده است که به کاربران امکان دسترسی به اکوسیستم و اثرات شبکه (Network effects) اتریوم را می‌دهد.

 

معرفی توکن IMX 

ای ام ایکس یک توکن سودمند (Utility token) ERC-20 مختص پروتکل Immutable X است. این توکن با این هدف طراحی شده است که با به‌کارگیری ارزهای NFT به سازندگان،‌ گیمرها و توسعه‌دهندگان امکان کسب درآمد از طریق اکوسیستم دیجیتال را بدهد. از توکن ای ام ایکس می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:

 

1)استیک‌کردن ارز به‌منظور کسب پاداش

2)پرداخت کارمزد تراکنش‌ها

3)رأی‌دهی به پیشنهادهای پلتفرم

 

مزایای پروتکل IMX چیست؟

به‌طورکلی مزایای این پروتکل را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 

1)پرداخت‌نکردن کارمزد گس و معاملات آنی

2)مالکیت فردی برای NFT ها

3)راهکار لایه ۲ حقیقی در شبکه اتریوم

4)NFT های کربن خنثی

در ادامه به توضیح بیشتر مزایای پروتکل ارز تغییرناپذیر X می‌پردازیم:

پروتکل مبادله نامحدود

آینده معاملات دارایی‌ها در حال حرکت به سمت معاملات دیجیتال است. پروتکل Immutable X بر آن است تا بستری باز و غیرمتمرکز را برای معاملات NFT در شبکه اتریوم فراهم آورد. در این اکوسیستم:

 

کارمزد گس برای معاملات همتا به همتا (peer to peer) صفر خواهد بود.

کاربران می‌توانند کارمزد معاملاتی دلخواه خود را دریافت کنند.

هیچ‌گونه خطری از بابت حق مالکیت وجود ندارد و کاربران با نگهداری کلیدهای خصوصی خود این حق را از آن خود می‌کنند.

امکان مقیاس‌پذیری خارق‌العاده تا سقف ۹۰۰۰ معامله در ثانیه و بیشتر وجود خواهد داشت.

زنجیره‌های جانبی یا ساید چین‌های متمرکز وجود ندارد.

پروتکل Immutable X بر پایه اتریوم بنا شده و یک راهکار لایه ۲ حقیقی است که امکانات امنیتی راهکارهای لایه ۱ را نیز دارد.

تمامی NFT های معامله‌شده در داخل پروتکل IMX صد درصد کربن خنثی و دوستدار محیط‌زیست هستند.

 

مینت‌کردن حرفه‌ای NFT

شما می‌توانید با استفاده از امکانات مینتینگ پروتکل Immutable X موفقیت محصول خود را تسریع بخشید. ضرب توکن در ای ام ایکس راهی ایمن برای ایجاد و توزیع دارایی در مقیاس وسیع به شمار می‌رود. با استفاده از این ویژگی IMX:

 

امکان ایجاد توکن‌های ERC-721 و ERC-20 وجود دارد.

ضرب توکن‌ها را می‌توان به‌طور تکی یا در حجم وسیع (بالک مینتینگ) انجام داد.

هیچ‌گونه هزینه‌ای از بابت کارمزد گس متوجه کاربران نخواهد بود.

دارایی‌ها در لحظه امکان معامله می‌شوند.

امنیتی هم‌سنگ امنیت شبکه اصلی اتریوم قابل دستیابی است.

 

موفقیت شما را تضمین میکند

این پروتکل با ارائه خدمات مشاوره فنی برای تیم‌های سازنده NFT، بهترین راهکارهای موفقیت را در اختیار شما قرار می‌دهد. از جمله:

 

امکان مقیاس‌پذیری فوق‌العاده

با استفاده از پروتکل ای ام ایکس امکان انجام تراکنش‌ها تا سقف ۹۰۰۰ تراکنش در ثانیه وجود دارد که در مقایسه با دیگر پروتکل‌های بومی اتریوم تا ۶۰۰ برابر افزایش را نشان می‌دهد.

 

کارمزد صفر

حذف کارمزد گس از تراکنش‌های این پلتفرم موجب محدودیت‌زدایی اقتصادی از پروتکل IMX می‌شود و به این ترتیب نه شما و نه کاربران برای ضرب یا مبادله دارایی‌ها احتیاجی به پرداخت کارمزد گس نخواهید داشت.

 

مدیریت مالکیت‌ها توسط کاربر

ای ام ایکس با اعمال الگوریتم اثبات دانش صفر (Zero knowledge proof) در شبکه اتریوم این مزیت را برای کاربران فراهم آورده است که در هر زمان امکان احراز هویت و برداشت دارایی‌های خود را داشته باشند.

 

انعطاف‌پذیری در روش‌های کسب دارایی

قیمت‌گذاری در سیستم Immutable X به‌گونه‌ای معقول صورت گرفته و شفافیت آن برای تمامی سیستم‌های متا امکانات نامحدودی را از بابت ساخت و مبادله دارایی‌ها برایتان فراهم می‌آورد.

 

تراکنش‌های آنی

ضرب، خرید، فروش و انتقال دارایی‌ها در پروتکل IMX از مدت‌زمانی که صرف خواندن این جمله کردید، سریع‌تر خواهد بود.

 

نه به زنجیره‌های جانبی

ساید چین‌ها یا زنجیره‌های جانبی عموماً تحت کنترل اپراتورهای مرکزی هستند و این امر امکان حمله به این سرورها (تا ۵۱ درصد) و باج‌گیری افراد کلاه‌بردار را میسر می‌کند. پروتکل ای ام ایکس از این امر مستثناست و علاوه بر آن نیازی به توکن جدید نیز ندارد.

 

سفارش‌های فراداده‌ای

سفارش‌های خرید در یک سیستم بدون نیاز به اعتماد (trustless) صورت گرفته و برای این منظور می‌توان از هریک از NFT ها با خصوصیات معین استفاده کرد.

 

NFT های دوستدار محیط‌ زیست

تمامی NFT های معامله‌شده در پروتکل Immutable X کاملاً کربن خنثی (Carbon Neutral) بوده و IMX با برخی شرکای دوستدار محیط‌زیست مانند Trace و Cool Effect همکاری دارد.

 

 توکن IMX به چه کار می آید؟

استفاده به‌عنوان توکن حاکمیتی:

شما می‌توانید از توکن‌های ای ام ایکس خود برای رأی‌دهی به پیشنهادها و طرح‌های آینده پروتکل Immutable X استفاده کنید. این پیشنهادها روی اسنپ‌شات منتشر شده و دربردارنده پیشرفت‌های آینده و مسیرهای گسترش پروتکل خواهند بود.

استیک‌کردن:

تمامی کارمزدهای پرداخت‌شده با توکن‌های IMX به «استخر پاداش استیکینگ» منتقل می‌شوند. سپس کاربران می‌توانند از طریق استیک‌کردن این توکن‌های خود بخشی از سهم این پاداش را به خود اختصاص دهند.

پرداخت کارمزد تراکنش‌ها:

۲۰ درصد کارمزد پروتکل در هریک از تراکنش‌های صورت‌گرفته در Immutable X باید با توکن‌های IMX پرداخت شود. اگر در حال حاضر این توکن‌ها را در اختیار ندارید، شبکه به شما امکان تبدیل این کارمزد از طریق خرید ای ام ایکس در بازار آزاد را می‌دهد. این امر خود متضمن یک تجربه کاربری بی‌نظیر برای شما خواهد بود.

منبع