این ارز دیجیتال از جمله مباحثی است که افراد زیادی با آن مواجه می‌شوند. کادنا یک بلاک چین هیبرید یا دوگانه به شمار می‌آید.

شبکه کادنا به معرفی راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه یک بلاک چین اثبات کار (POW) می‌پردازد که ارائه آن به توسعه‌دهندگان خرد و شرکت‌ها به یک اندازه صورت می‌گیرد. اکوسیستم شبکه ارزی کادنا که نقش تنها بلاک چین هیبرید یا دوگانه مقیاس‌پذیر به‌کاربرنده یک الگوریتم گروهی بر پایه اثبات کار را ایفا می‌کند، هم شبکه‌های عمومی و هم شبکه‌های خصوصی را عرضه می‌کند؛ از این‌رو پروژه ارز دیجیتال KDA یکی از پیشروان این صنعت محسوب می‌شود و توکن محلی آن که KDA نام دارد، توانسته رشد نرخ‌های خوبی را مشاهده کند.

 

کادنا از کجا شروع شد؟

کادنا یک فناوری مقیاس‌پذیر است که با توسعه‌دهندگان سازگاری دارد و میزان امنیت بلاک چین‌های اثبات کار از جمله بیت کوین توسط آن انجام می‌گیرد. در مبحث این ارز دیجیتال خوب است که با بنیان‌گذاران این نوع ارز آشنا شوید.

 

در سال ۲۰۱۶ استوارت پوپجی و ویل مارتینو کادنا برای تأسیس کادنا اقدام کردند. این دو شخص در امور مالی سنتی اعضای سابق تیم توسعه بلاک چین JPMorgan  سابقه زیادی داشتند. از آنجا که آن‌ها درک عمیقی از سیستم مالی و شبکه بلاک چین داشتند، شرایطی برایشان فراهم شد تا بتوانند کادنا را برای برخورد با مسائل CeFi  و DeFi از قبیل سرعت، مقیاس‌پذیری و امنیت طراحی کنند.

 

مشخصات و خدمات خاص ارز دیجیتال کادنا

 دغدغه‌های اصلی بازار ارزهای دیجیتال از جمله حریم خصوصی، امنیت، سرعت، دقت تراکنش‌ها و همچنین توان عملیاتی زیاد و درک فنی اشخاص عادی برای دسترسی‌داشتن به اکوسیستم توسط کادنا برطرف خواهد شد.

 

تأسیس این پلتفرم به‌کمک پیشگامان صنعت بلاک چین انجام شده است. قراردادهای هوشمند ایمن‌تر، معاملات بدون هزینه، فناوری بلاک چین، پرداخت‌های Defi  و NFT، مصرف انرژی در مقیاس بزرگ، امنیت بزرگ و مقیاس‌پذیری صنعتی مهم‌ترین ویژگی‌های ارز دیجیتال کادنا به شمار می‌آیند. در ادامه برخی از ویژگی‌های این ارز را بررسی می‌کنیم.

 

قراردادهای رایگان و هوشمند با ایمنی بالا

کادنا قصد ارائه نخستین پمپ‌بنزین رمزنگاری را دارد و همه هزینه‌های تراکنش را برای مشتریان  حذف می‌کند. چنین مرحله‌ای پذیرش وسیع dAPP را به دنبال دارد. معماری خاص کادنا قادر است تراکنش‌های انرژی کارآمد را در هر ثانیه بالا ببرد. منظور از قراردادهای هوشمند قراردادهای خود اجرایی هستند که از قبل با برخی شرایط و ضوابط میان دو طرف تعریف شده‌اند.

 

بیشتر این قراردادها مانند اتریوم گس ندارند. قراردادها نیز از سوی کاربر کنترل نمی‌شود و اجرای آن‌ها مطابق برنامه صورت می‌گیرد، ولی قرارداد هوشمند کادنا که Pact آن را کنترل می‌کند، امکان ساختن قراردادهای هوشمند را بدون زحمت به کاربر خواهد داد. کاربران می‌توانند قرارداد را نوشته یا راه‌اندازی آن را در پنجاهمین dAPP انجام دهند که سبب ایمن‌ترشدن قرارداد در مقایسه با قراردادهای هوشمند دیگر می‌شود.

 

بلاک چین ارز دیجیتال کادنا

شبکه بلاک چین کلی جزء تنها شبکه اشتراکی و مقیاس‌پذیر لایه ۱ Proof of Work محسوب می‌شود که در حال حاضر به کار می‌رود. مقیاس‌پذیری و توان عملیاتی از طریق بلاک چین‌های گوناگون مانند بیت کوین حاصل می‌شود. برای اینکه به درخواست‌های بالاتر در شبکه پاسخ داده شود، آن‌ها برای ایجاد یک گسترش شبکه زنده از ۱۰ زنجیره به ۲۰ زنجیره اقدام کردند.

 

معماری چند زنجیره‌ای اجازه نمی‌دهد کادنا به سقف توان برسد. تنها پلتفرم  Proof of Work مقیاس‌پذیر که روزانه قادر به انجام +۹ میلیون ‌ترید بوده ارز دیجیتال کادناست. هنگامی که میزان تقاضا از شبکه افزایش می‌یابد، مصرف انرژی کادنا تغییر نمی‌کند. معماری خاص آن توانسته آ‌ن‌ها را به تنها پلتفرمی مبدل کند که توانایی ارائه بازده انرژی بالاتری را در مقیاس‌های TPS دارند.

 

امنیت به اثبات رسیده و مقیاس‌پذیری صنعتی

از دیگر مهم‌ترین ویژگی‌های کادنا می‌توان به امنیت ثابت‌شده و مقیاس‌پذیری صنعتی اشاره کرد. برای اینکه امنیت و درخواست توان عملیاتی مشتریان خدمات مالی برآورده شود، کادنا از Proof of Work استفاده می‌کند که در مقابل جنگ مطمئن، ایمن و مقاوم است.

 

برعکس پلتفرم‌های دیگر برای اینکه به سیستم‌های مالی جهانی قدرت چشمگیری ببخشند، طراحی ارز دیجیتال KDA انجام شده است. از آنجا که رشته‌های بیشتری به شبکه اضافه شدند، تغییر پروتکل به    TPSبالاتری یعنی تراکنش در ثانیه به‌طور مداوم صورت گرفت.

 

توکن شبکه ارز دیجیتال کادنا

در این بخش می‌خواهیم درباره توکن KDA صحبت کنیم. KDA توکن بومی در شبکه کادناست و برای اینکه محاسبات در زنجیره عمومی Chainweb  کادنا جبران شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کادنا به‌عنوان یک پاداش به آن‌هایی که در زمینه استخراج بلوک‌های موجود در شبکه همچون بیت کوین فعالیت دارند، پرداخت خواهد شد.  به‌طورکلی عرضه توکن‌های کادنا به اندازه ۱ میلیارد توکن است که استخراج آن‌ها در طول ۱۲۰ سال انجام می‌شود. ۱۸۴ میلیون توکن میزان عرضه در حال گردش توکن های کادنا به حساب می‌آید.

 

نحوه عملکرد هیبرید و دوگانه ارز دیجیتال KDA

علاوه بر مبحث ارز دیجیتال KDA برای بسیاری از افراد بحث اینکه هیبرید و دوگانه کادنا چگونه عمل می‌کنند نیز پیش می‌آید. کادنا یک شبکه چند زنجیره‌ای است که از چند زنجیره مانند بیت کوین به وجود آمده است. در ابتدا که شبکه ارزی کادنا راه‌اندازی شد، از ۱۰ زنجیره برخوردار بود؛ با این حال زیرساخت مقیاس‌پذیر چنین شبکه‌ای می‌توانست سایر زنجیره‌ها را به‌دلیل ارتقای پذیرش و درخواست اضافه کند.

 

این معماری چند زنجیره‌ای میزان توان عملیاتی و همچنین امنیت را بالا می‌برد و کادنا در طول سال ۲۰۲۰ تعداد زنجیره‌هایش را که ۱۰ واحد بود به ۲۰ واحد رساند و توان عملیاتی خود را افزایش داد. زیرساخت بلاک چین هیبرید کادنا به‌کمک یک مکانیسم برای ساخت غیر هم‌زمان بسیاری از بلاک در زنجیره‌های مشابه گوناگون ولی همه آن‌ها در ارتفاع مساوی عمل خواهد کرد.

 

همین موضوع سبب کاهش بسیار زیاد اندازه قدرت هش موردنیاز برای ساخت هر بلاک شده است؛ به همین دلیل چنین امری افزایش یافتن توان عملیاتی شبکه را به دنبال دارد.

منبع