زمان خبر:6 ثانیه قبل

روز سه‌شنبه شرکت مایکروسافت درآمد سه‌ماهه جاری این شرکت را بیش از اهداف وال استریت پیش‌بینی کرد. بخشی از این رقم به واسطه واحد ابر هوشمند آن تامین خواهدشد.

این چشم انداز نگرانی های موجود پیرامون رشد ناشی از نتایج سه ماهه منتهی به ماه دسامبر (آذر و دی) را که ابتدا سهام مایکروسافت (NASDAQ:MSFT) را در معاملات بعد از بازار تحت تاثیر قرار داده بود، کاهش داد. سهام MSFT پس از اعلام این چشم انداز، مسیر خود را تغییر داد و 3 درصد بالاتر از قیمت پایانی معامله شد.

به عبارتی، سرمایه گذاران به دنبال تضمینی بودند که نشان دهد تجارت ابری سازمانی مایکروسافت همچنان در حال رشد است. این اطلاعیه تضمین لازم را به آنها داد.

مایکروسافت درآمد ناشی از ابر هوشمند (Intelligent Cloud) را 18.75 تا 19 میلیارد دلار برای سه ماهه سوم مالی خود پیش بینی کرد که در حقیقت از “رشد قوی” در پلتفرم Azure آن ناشی می شود. بر اساس داده های Refinitiv، وال استریت این رقم را 18.15 میلیارد دلار در نظر گرفته است.

ناگفته نماند که مایکروسافت چشم اندازهای قدرتمند در زمینه های دیگر نیز دارد. واحد محاسبات، درآمدی بین 14.15 تا 14.45 میلیارد دلار را برای سه ماهه سوم انتظار دارد که از هدف 13.88 میلیارد دلاری وال استریت بیشتر است.

مجموع درآمد سه ماهه دوم مایکروسافت بیش از انتظارات بود، اما تنها رشد درآمد 46 درصدی Azure با انتظارات تحلیلگران مطابقت داشت. رشد Azure نسبت به سال مالی 2020 که نرخ رشد در محدوده 60 درصد قرار داشت، کاهشی ثابت را نشان داد.

درآمد حاصل از بزرگ‌ترین بخش مایکروسافت که خدمات ابری ارائه می‌کند و Azure را نیز دربرمی گیرد، 26 درصد افزایش یافت. درآمد خالص شرکت نیز از 15.46 میلیارد دلار یا 2.03 دلار به ازای هر سهم در سال گذشته به 18.77 میلیارد دلار یا 2.48 دلار به ازای هر سهم افزایش یافت.

خرید 69 میلیارد دلاری مایکروسافت از Activision Blizzard Inc (NASDAQ:ATVI) نیز توجه سرمایه‌گذاران را جلب کرده است که روز 18 ژانویه (28 دی) به عنوان اقدامی در راستای گسترش بخش بازی های این شرکت اعلام شد. این خرید تلاش های شرکت در عرصه متاورس را نیز گسترش می دهد.

مایکروسافت اعلام کرد که قرارداد Activision Blizzard به افزایش درآمد خدمات و محتواهای Xbox کمک می کند. رشد این بخش، نسبت به رشد 65 درصدی سه ماهه چهارم سال مالی 2020 به شدت کاهش یافته است. در سه ماهه گذشته، درآمد در بخش خدمات و محتواهای Xbox  حدود 10 درصد افزایش یافت در حالی که این نرخ در مدت مشابه سال قبل به 40 درصد می رسید.

گفتنی است که در حال حاضر سهام مایکروسافت با 2.66 درصد کاهش، 288.49 دلار ارزش دارد.

 

این مطلب صرفاً ترجمه از منبع ذکر شده بوده و مسئولیت آن با آکادمی گرم متاورس نمی‌باشد.

منبع: investing

منبع