زمان خبر:7 دقیقه قبل

توکن‌های بی‌همتا (NFT) یکی از داغ‌ترین موضوعات سالی که گذشت بود. با گسترش و پیشرفت حوزه‌های مختلف، اما انگار هنوز این فضا مردانه است و زنان سهم کمی در آن دارند. با توجه به گزارش ArtTactic، بازار پرنوسان توکن‌های غیر مثلی در ۹ ماهه اول سال ۲۰۲۱ بیش از ۳.۵ میلیارد دلار فروش داشته است و تنها ۱۶ درصد از هنرمندان، زن هستند. در این مقاله به 1 نفر از زنان تاثیر گذار در حوزه NFT اشاره و فعالیت آو را بررسی می‌کنیم.

 

اولگا وروبیوا (Olga Vorobyeva)
اولگا وروبیوا (Olga Vorobyeva)، از جمله زنان تاثیر گذار در بازار NFT، سخنران، کارآفرین و موسس شرکت مشاوره Vox است. این شرکت در حوزه‌های بلاک چین، امور مالی غیر متمرکز (DeFi)، استارتاپ‌های NFT و شرکت‌های فعال در حوزه نسل سوم وب (Web3) خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد. تخصص وی در رشد کسب‌وکار باعث تاسیس این شرکت معتبر در صنعت ارزهای دیجیتال شد.

در حال حاضر تعداد زیادی شرکت مشاوره در حوزه NFT وجود دارد، اما موسس هیچ یک از آنها تا به امروز، یک زن با چنین سطح تخصصی نبوده است. اولگا از تجربه‌های قبلی و مهارت‌های بازاریابی خود در مشاوره به کسب‌وکارهای دیگر استفاده می‌کند، زیرا وی از سال ۲۰۱۴ به عنوان متخصص بازاریابی در استارتاپ‌های حوزه تکنولوژی مشغول به کار بوده است. مهارت او برای رشد یک کسب‌وکار، Vox را به قابل اعتمادترین شرکت در این صنعت تبدیل کرده است. کمک او به‌صورت متعهدانه به شرکت‌ها برای رسیدن به مراحل بالاتر و ایجاد پیشرفت در آن‌ها، یکی از نکات قابل توجه درباره اولگا وروبیوا است.

بزرگترین اشتباهی که مردم در مورد NFTها مرتکب می‌شوند این است که تصور می‌کنند این حوزه محدود به هنرهای بصری می‌شود. به نظر من، ان اف تی یک مدل تجاری کاملا جدید و از تولیدکننده به مصرف‌کننده است و آگهی‌محور نیست. هر انقلاب فناوری ۳ تا ۴ مدل کسب و کار را به ارمغان می‌آورد. برای مثال اینترنت SaaS و تبلیغات محتوایی را ایجاد کرده است. بلاک چین تاکنون دو مورد ایجاد کرده است: NFTها و اقتصاد چرخه‌ای. این به‌معنای آواتارهای همیشگی در بازی‌ها و اقتصاد درون بازی مستقل از ناشران است. برای صنعت موسیقی و فیلم نیز به‌معنای شکل جدیدی از مالکیت دیجیتال، جذب طرفداران و حمایت از هنرمندان است.

اولگا علاوه‌بر مدیریت آژانس، به شدت در کنفرانس‌ها، انجمن‌ها و آموزش در جامعه بلاک چین مشارکت دارد.او از استارتاپ‌های نوظهور به شکل‌های مختلف حمایت می‌کند. مثلا به‌عنوان منتور در استارتاپ شتاب‌دهنده کالفرنیایی Alchemist و مربی برنامه شتاب‌دهنده الگوراند که در میامی تشکیل شده، شرکت کرد. او در اوقات فراغت خود از زنان در دنیای ارزهای دیجیتال حمایت می‌کند. یکی از آخرین تحقیقاتی که او در آن مشارکت داشته است، نشان می‌دهد که در میان مسائل غیر واضحی که مانع از ورود زنان به حوزه رمزارزها می‌شود، حساب‌های خانوادگی مشترک هستند. به طور خلاصه، اولگا در خط مقدم آنچه در صنعت کریپتو و NFT به صورت روزانه اتفاق می‌افتد، قرار دارد.

بازار NFT به رشد خود ادامه می‌دهد و ارزش آن بیش از ۴.۷ میلیارد دلار خواهد بود و جذاب‌ترین پروژه‌های DAO آنهایی هستند که توکن‌های بی‌همتا را نیز شامل می‌شوند. میلیون‌ها نفر پول خود را در این دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند، از توکن‌های میمون‌های کسل تا توکن‌های مورد استفاده برای بازی‌های ورزشی یا حیوانات خانگی مجازی. فضاهایی مانند دیسنترالند به دلیل امکان راه‌اندازی دنیای VR، برقراری ارتباط از طریق بازار این پلتفرم و تبادل توکن‌های غیرقابل تعویض با سایر محیط‌های مجازی، همچنان توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب خواهند کرد.

اولگا امیدوار است در سال آینده شاهد پروژه‌های NFT خارق‌العاده و ادغام با متاورس باشد. وی مطمئن است که DAOهای GameFi و DAOهای فعال در حوزه بازی برای کسب درآمد در سال ۲۰۲۲ رشد عظیمی را تجربه خواهند کرد. تیم مشاور Vox به دنبال ادامه خدمات به چنین شرکت‌هایی است که جامعه ارزهای دیجیتال را برای کاربران روزمره در دسترس‌تر و شفاف‌تر کند.

منبع